Opcje ułatwień dostępu
Opcje ułatwień dostępu

Portret Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego

fot. MZW

Portret Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego

Portret męski w typie sarmackim. Rysunek wykonany został na podstawie wcześniejszego wizerunku, całopostaciowego Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego pędzla Szymona Czechowicza, przechowywanego obecnie w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.
Błędnie przypisany jako portret Władysława Karczewskiego. Najprawdopodobniej za sprawą napisu naniesionego na odwrocie: "Kopia malowana przez Jacka Malczewskiego w latach młodzieńczych, z portretu Władysława Karczewskiego, znajdującego się w Wielgiem. Dostałem w prezencie od Heleny z Malczewskich Wacławowej Karczewskiej. 18.II.1931". W prawym górnym rogu dorysowany wtórnie, wyraźnie inną ręką herb Karczewskich - Jasieńczyk.
Franciszek Maksymilian Ossoliński (1676-1756) w 1733 podpisał elekcję Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski, brał udział w walkach przeciwko wkraczającej armii rosyjskiej. Po kapitulacji Gdańska 9 lipca 1734 został przez Rosjan wzięty do niewoli. Nie wyjawił im miejsca ukrycia klejnotów koronnych, w wyniku czego był szczególnie surowo przez nich traktowany. Nigdy dobrowolnie nie uznał elekcji Augusta III oskarżając go o pogwałcenie praw Rzeczypospolitej. Podczas pobytu w Królewcu Ossoliński został najbliższym współpracownikiem Stanisława Leszczyńskiego. Od 1736 do śmierci przebywał wraz z nim w Lotaryngii pełniąc funkcję marszałka dworu Stanisława Leszczyńskiego w Luneville. Jego słynna biblioteka dała początek zbiorom fundacji im. Ossolińskich.

Łatwy Opis

Rodzaj: Rysunek

Autor / warsztat: Jacek Malczewski

Technika: Rysunek

Miejsce powstania: Polska (kraj)

Czas powstania: 2. poł. XIX w.

Wymiary: 27,3 x 19,5 cm

Materiał: Papier

Własność: MUZEUM ZIEMI WSCHOWSKIEJ – BAROKOWE KAMIENICZKI

#28 / MZW-S-82